ПРОГРАМА РЕІМБУРСАЦІЇ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ І МЕДВИРОБІВ
Реімбурсація – це повне або часткове відшкодування аптечним закладам вартості лікарських засобів або медичних виробів, відпущені пацієнту на підставі рецепта, за рахунок коштів програми медичних гарантій.
У 2023 році Національна служба здоров’я України в межах програми медичних гарантій здійснює реімбурсацію лікарських засобів для лікування в амбулаторних умовах:
– серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань, у тому числі з первинною та вторинною профілактикою інфарктів та інсультів;
– цукрового діабету (пероральні гіпоглікемічні засоби та препарати інсуліну аналоги та людські);
– нецукрового діабету;
– хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;
– розладів психіки та поведінки;
– епілепсії;
– хвороби Паркінсона;
– для забезпечення лікування осіб у посттрансплантаційному періоді – з 27 лютого 2023 року;
– паліативних хворих, що потребують знеболення – з 31 серпня 2023 року.
Також НСЗУ в межах програми медичних гарантій здійснюватиме реімбурсацію медичних виробів для вимірювання в амбулаторних умовах рівня цукру в крові пацієнтами з діабетом першого типу – з жовтня 2023 року.
З Переліком лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 23 серпня 2024 року можна ознайомитись тут.
З Переліком медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 23 серпня 2024 року можна ознайомитись тут.
Важливо розрізняти міжнародну непатентовану назву та торговельну назву
Непатентована назва -це назва активного інгредієнту лікарського засобу, або діюча речовина.
Торговельна назва -це коменрційна назва, яка присвоюється компанією-виробником лікарського засобу.
Лікар виписує електронний рецепт саме на міжнародну непатентовану назву (крім препаратів інсуліну). Пацієнт обирає в аптеці самостійно, яку конкретну торговельну назву бажає отримати із наявних в аптеці у момент звернення.
В залежності від того, якого лікарського засобу потребує пацієнт, маршрут пацієнта буде різнитися.
Насамперед пацієнт приходить на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу, – лікаря загальної практики – сімейного лікаря (від 0 років), лікаря-педіатра (до 18 років) або лікаря-терапевта (від 18 років). При цьому, наявність укладеної з лікарем декларації не обов’язкова. На підставі оцінки стану здоров’я та медичних показань лікар, який надає первинну медичну допомогу, може скерувати пацієнта до лікаря-спеціаліста.